Programe Forum - Welcome
 Fazat e dashurise People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Fazat e dashurise

Shko poshtë

 Fazat e dashurise Empty Fazat e dashurise

Mesazh nga Master prej Sat Sep 29, 2012 11:56 am

 Fazat e dashurise Images
Edhe dashuria ka sezonet e saj, mes gezimit te frekset te dashurise dhe te ftohtit ne dimrin e krizes. Ja cilat jane evolucinet e nje cifti dhe keshillat per ta perballuar sa me mire.Edhe pse cdo histori eshte nje univers me vete, shpjegon psikologia Sara Padovano, studime te ndryshme kane evidentuar se lidhja ne cift eshte nje proces ku ndiqen disa faza. Ne fakt dashuria qe lind mes dy personave eshte me te vertet nje krijes, qe si e tille duhet ushqyer, dhe e cila evolon me kohen, transformohet duke kaluar sezone te ndryshme.

Faza 1: Euforia e dashurise
Normalisht zgjat rreth 6-9 muaj, kjo periudhe eshte e karakterizuar nga terheqje te pa rrezistueshme, partneri na duket perfekt, defektet e tij/saj nuk jane asgje me rendesi, tregojme anen tone me te mire dhe emocionet qe ndjejme gjenerojme nje energji te madhe qe na heq gjumin, oreksin dhe lodhjen. Me fjale te tjera, jetojme ne nje gjendje te alteruar koshience, me eksitim konstant, me deshira te marrezishme te ardhur nga nivele te larta te disa neurotrasmetuesish, si dopamina, por edhe testosteroni dhe feromoni, ne nje miks pasionesh dhe instiktesh. Kjo faze eshte shume e rendesishme per te ndertuar nje lidhje te fort. Keshtuqe mbani shenim te gjitha ato gjera qe bejne te funskionoje lidhja juaj, pasi do tju duhen per te rindezur pasionin.


Faza 2: Simbioza e dashurise romantike
Lidhja fillon te stabilizohet, pasioni i le vendin perkedheljeve, te qendruarit bashke behet kerkim per ndertimin e intimitetit, folloni te ndani cdo gje, edhe momentet tona te keqija, pa u lene asnjehere. Te dashuruarit tentojne te izolohen dhe partneri behet si nje lloj rifuxho emotive, fal nje mirekuptimi te fort qe na ben te kuptojme se tjetri eshte shpirti yne binjak. Edhe pse mund tju duket perfekte, eshte mire te mos idealizoni partnerin duke e ndertuar ate ashtu sic ju do te deshironit, sepse kjo do tju coj ne zhgenjim.


Faza 3 : perballja me realitetin
Kjo faze kalimi eshte shume e ndryshueshme dhe mund te zgjas nga 18 muaj deri ne 4 vjet. Gradualisht frekuenca e aktiviteti ****ual pakesohet ashtu sikurse dhe pasioni dhe vjen nje lidhje qetesie. Me kalimin e kohes me pas partneret fillojne te zbulojne kontaktet me realitetin.Rifilloni te vini ne perdorim ato shenime qe mbajtet gjate kohes kur ishit te dashuruar.

Faza 4: Eksperimentimet e pavaresise
Ne kete faze partneret kthehen tek individualiteti dhe tek interesat personale te cilat duhet te reduktojne kohen dhe enrgjine te investuara ne lidhjen ne cift. Eshte pikerisht ne kete faze qe cifti mund te shkoje ne krize dhe rreziku per te tradhetuar eshte me i madh, nese kjo kalohe vjen nje faze tjeter.

Faza 5: Afrimi dhe rilidnja e dashurise
Pasi jeni larguar, keni eksperimentuar, kaluar kriza, te dy partneret kerkohen perseri. Ne kete faze secili nga partneret eshte si nje baze e sigurt per tjetrin. Praktikisht kemi nje rilindje te ndjenjes me baza solide, ku ****ualiteti merr nje dimension emotiv, besimi rritet. Shpesh kush arrin ne kete faze ndjen nevojen dhe deshiren per te ndertuar dicka se bashku me partnerin. Eshte momenti i duhur per te bere projekte te reja. Duke u bazuar tek ipmenjimet, intimiteti dhe pasioni nje lidhje mund te zgjase per te gjithe jeten.


b.ikub.al


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

 Fazat e dashurise Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Fazat e dashurise Empty Re: Fazat e dashurise

Mesazh nga Anakonda prej Wed Jan 23, 2013 4:19 pm

Faza 3 : perballja me realitetin
Kjo faze kalimi eshte shume e ndryshueshme dhe mund te zgjas nga 18 muaj deri ne 4 vjet. Gradualisht frekuenca e aktiviteti ****ual pakesohet ashtu sikurse dhe pasioni dhe vjen nje lidhje qetesie. Me kalimin e kohes me pas partneret fillojne te zbulojne kontaktet me realitetin.Rifilloni te vini ne perdorim ato shenime qe mbajtet gjate kohes kur ishit te dashuruar
duket se osht budall i gjori pasi ka frik me u perball me realitetin
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi