Programe Forum - Welcome
Si ta ruajmë zemrën? People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si ta ruajmë zemrën?

Shko poshtë

Si ta ruajmë zemrën? Empty Si ta ruajmë zemrën?

Mesazh nga Master prej Sun Jul 24, 2011 7:28 am

Si ta ruajmë zemrën? Zemra1


Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaku më i madh i vdekjeve në të gjithë botën dhe për këtë arsye duhet të dimë të ruajmë zemrën.

Shumë aktivitete në dukje të padëmshme janë shkak i mosfunksionimit të mirë të saj. Ja disa nga “veset” që dëmtojnë zemrën tonë dhe që duhet të mundohemi t’i shmangemi:

Nevrikosja - Personat agresivë e vendosin zemrën në sforco të tepruara duke e dëmtuar atë.

Mërzia - Mërzia çon në një stil jete shumë pak të shëndetshëm: pihet më shumë duhan dhe pije alkoolike kur je i mërzitur.

Fjetja më pak se 5 orë gjatë natës - Personat që flenë më pak se 5 orë në natë rrezikojnë dy herë më shumë të goditen nga sëmundjet e zemrës se personat që flenë 7 orë gjatë natës.

Shikimi i tepërt i TV - Qëndrimi për orë të tëra para TV rrit rrezikun e infarktit.

Aktiviteti i tepërt fizik - Është gabim i madh të bësh palestër apo sport pa limit. Zemra mund të mos e përballojë.

Të ngrënit e mishit të kuq - Mishi i kuq ka shumë yndyrë që rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si ta ruajmë zemrën? Empty Re: Si ta ruajmë zemrën?

Mesazh nga Anakonda prej Thu May 17, 2012 4:52 am

zemren me mir ta ruajme nga zhgenjimet qe i ndodhin ne jete sepse preket shum shpejt e shkreta
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi