Programe Forum - Welcome
KUR'ANI FLET PER DETET DHE LUMEJNTE People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KUR'ANI FLET PER DETET DHE LUMEJNTE

Shko poshtë

KUR'ANI FLET PER DETET DHE LUMEJNTE Empty KUR'ANI FLET PER DETET DHE LUMEJNTE

Mesazh nga Master prej Tue Aug 02, 2011 9:29 am

Shkenca moderne ka zbuluar se ne vendin ku takohen dy dete,eshte nje barriere midis tyre.
Kjo pengese i ndan dy detet,keshtu qe secili det ka temperaturen,kripshmerin dhe dendesin e vet.
Per shembull uji i detit Mesdhe eshte i ngrohte,i kripur dhe me pak densitet,ne krahasim me ujin e oqeanit atlantik.
Kur uji i detit mesdhe,hyn ne atlantik nga gjibraltari,futet disa qindra kilometra mbrenda atlantikut ne thellesi prej 1000 m, me karakteristikat e veta te ngrohtesise,te kripshmerise dhe te densitetit te ulet.Uji i mesdheut stabilizohet ne kete thellesi.


Ndonese ne keto dete jane valet e medha,rrymat e forta,dhe blirimet,ato nuk perzihen dhe nuk kalojne kufijte e kesaj barriere.

Kur;ani i shejnte permend se eshte nje barriere midis dy detesh qe takohen dhe qe nuk shkelin kufijte e njeri tjetrit: Ai e lejoi dy detet të puqen ndërmjet vete. Ndërmjet atyre të dyve është një pengues që ata të dy nuk kapërcejnë.(KUR'AN-55:19-20)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

KUR'ANI FLET PER DETET DHE LUMEJNTE Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi