Programe Forum - Welcome
KUR'ANI FLET PER TRURIN  People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


KUR'ANI FLET PER TRURIN

Shko poshtë

KUR'ANI FLET PER TRURIN  Empty KUR'ANI FLET PER TRURIN

Mesazh nga Master prej Tue Aug 02, 2011 9:30 am

KUR'ANI FLET PER TRURIN

Zoti ka thene ne Kur'an per njerin nga jobesimtaret e poshter te cilet ndalonin Profetin Muhamed s.a.v.s. te lutej ne Qabe:"Përkundrazi!
Nëse ai(Ebu Xhehli) nuk ndalet,Ne do ta tërheqim atë për Nasijeh(pjesën e përparme të kokës,ballë),ballë ballukesh gënjeshtare,mëkatare!(KUR'AN-96:15-16)

Pse Kur'ani ka pershkruar pjesen e perparme te kokes si te genjeshtert dhe mekatare?
Pse Kur'ani thote se personi ishte genjeshtare dhe mekatare?C'fare lidhje ekziston ndermjet pjeses se perparme te kokes dhe genjimit e te mekatit?

Nese shikojme kafken ne pjesen e perparme te kokes,do te shohim zonen perballeore te trurit.
Libri i titulluar "Esential of Anatomy&Physiology" thote per kete zone:"Motivacioni dhe parashikimi per te planifikuar dhe per te inicuar levizjet,ndosh ne pjesen e perparme te vrigujve ballore,ne zonen paraballore.
Ky eshte regjioni i korteksit asociativ..."

Gjithashtu ne liber thuhet:"Perveç pjesmarrjes ne motivim,zona perballore mendohet te jete gjithashtu edhe qender funksionale per agresion...."!

Pra,kjo zone eshte pergjegjese per planifikimin,motivimin dhe inicimin e sjelleve te mira dhe te mekatshme,dhe eshte pergjegjese per thenie te genjeshtrave dhe per tregimin e se vertetes.
Prandaj mund ta pershkruajme pjesen e perparme te kokes si te genjeshtert dhe mekatare,kur dikush genjen ose ben mekat siç thuhet ne Kur'an:"..balle ballukesh(Nasijeh)gënjeshtare,mëkatare!"

Shkenctaret i kane zbuluar keto funksione te zones perballore vetem ne tete vitet e fundit,sipas profesorit Keitn L .More.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

KUR'ANI FLET PER TRURIN  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi