Programe Forum - Welcome
Çifti kinez kërkon ta quaj vajzën "@" People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Çifti kinez kërkon ta quaj vajzën "@"

Shko poshtë

Çifti kinez kërkon ta quaj vajzën "@" Empty Çifti kinez kërkon ta quaj vajzën "@"

Mesazh nga Master prej Mon Jul 11, 2011 6:17 am

Një çifti kinez po bën të pamundurën që vajzën ta thërrasë "@", ose më mirë "et", sipas simbolit të adresës së postës elektronike.

Prindërit e rinj thonë se ky simbol i bën jehonë dashurisë së tyre për fëmijën. Emri i pazakontë ka kuptim të veçantë, veçanërisht në gjuhën kineze, e cila nuk ka alfabet por përdor dhjetëra mijëra karaktere për të prezantuar fjalët.
"E gjithë bota e përdor për të shkruar "e-mail", dhe e përkthyer në gjuhën kineze do të thotë "duaje", shpjegon babai.

Ata shpesh e përdorin fjalën "et" për ta shqiptuar, e cila ngjan me fjalën kineze "ai ta", që do të thotë "duaje".
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi