Programe Forum - Welcome
Rreziku nga infarkti: Vraponi dhe ecni shpejt People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rreziku nga infarkti: Vraponi dhe ecni shpejt

Shko poshtë

Rreziku nga infarkti: Vraponi dhe ecni shpejt Empty Rreziku nga infarkti: Vraponi dhe ecni shpejt

Mesazh nga Master prej Sun Jul 24, 2011 7:30 am

Rreziku nga infarkti: Vraponi dhe ecni shpejt Vrapi

Të ecësh shpejt, gati të vraposh, për gjysmë ore, katër apo pesë herë në javë lufton rrezikun e një infarkti të ri, për të gjithë ata që e kanë përjetuar një krizë të tillë, madje ashtu siç e kurojnë ilaçet.

Sipas mjekëve kardiologë të ecurit shpejt e lufton gati 25 përqind rënien e infarktit kardiak.

Madje sipas mjekëve përtej marrjes së ilaçeve për zemrën një program i tillë ushtrimi fizik mund të parashikojë pikërisht uljen e rrezikut të infarktit.

Ushtrimi fizik i të ecurit sportiv ul ndjeshëm rrezikun e infarkteve të reja, pasi zvogëlon luhatjet e rrahjeve të zemrës duke rritur njëherësh fuqinë dhe duke forcuar zemrën.

Po kështu ecja e shpejtë zvogëlon ndjeshëm edhe yndyrnat në gjak, ka efekte kundër rritjes së tensionit në gjak, por është gjithashtu edhe një ilaç i shkëlqyer natyror kundër depresionit.
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Rreziku nga infarkti: Vraponi dhe ecni shpejt Empty Re: Rreziku nga infarkti: Vraponi dhe ecni shpejt

Mesazh nga Anakonda prej Thu May 17, 2012 4:51 am

un te pakten paskam shpetuar nga kjo semundje
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi