Programe Forum - Welcome
Si arritën hakerët që të vjedhin 200 mijë llogari? People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si arritën hakerët që të vjedhin 200 mijë llogari?

Shko poshtë

Si arritën hakerët që të vjedhin 200 mijë llogari? Empty Si arritën hakerët që të vjedhin 200 mijë llogari?

Mesazh nga Master prej Wed Jun 22, 2011 10:06 am

Si arritën hakerët që të vjedhin 200 mijë llogari? 515905960lajmetari515905960

Hollësitë kanë dalur për atë se si ishin në gjendje hakerët që të vjedhin më shumë se 200 mijë llogari të përdoruesve të Citi-t, duke përfshirë emra, numra të kartelave të kreditit, adresa dhe e-mail adresa. E tërë kjo në fakt u bë lehtësisht. E tërë ajo se çfarë bënë ata ishte ndërrimi I disa numrave në shiritin e shfletuesit për URL, raporton NYT.

Faktikisht, pas çdo kyçje në llogarinë e vet si një myshteri i Citi-t, URL-ja përmbante një kod që identifikonte llogarinë. Ajo se çfarë u duhej të bënin ishte që të ndërronin numrat dhe kyçeshin në llogarinë e tjetërkujt.

Kështu që, nëse URL-ja kishte diçka si citibank.com/user/12345, e tëra se çfarë duhej të bëhej ishte të bëhej ndërrimi në citibank.com/user/123456 dhe ju do të kishit qasje në të gjithë informacionin.

Hakerët pastaj e përdorën një skript të thjeshtë që automatikisht morën të gjithë informacionin, e ruajtën dhe pastaj i ndryshoi numrat në URL dhe e përsëriti procesin. Me qindra e mijëra herë.

Për dikë që ka qenë në internet për disa vite, ky është një sulm i thjeshtë dhe i zakonshëm dhe Citi do të duhej që ta parandalonte./pcwo.albanian/


Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si arritën hakerët që të vjedhin 200 mijë llogari? Empty Re: Si arritën hakerët që të vjedhin 200 mijë llogari?

Mesazh nga Anakonda prej Thu May 17, 2012 4:47 am

aahahhah ca njerezish jan qe smund te mbrojn dot llogarite e tyre
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi